Čínsky nábytok

Nábytok tohto obdobia bol ovplyvnený čínskymi učencami tej doby. Staré hierarchické tradície vyžadovali od učencov, aby sa sledovali najmä duchovné ciele a nie aby sa miešali do remesiel. Avšak učenci v období Ming dynastie sa odlišovali od ich proťajškov v prechádzajúcich dynastiách svojím záujmom o dizajn nábytku. Tomu pomohli zbaviť sa strnulosti minulých časov a rozvinúť kultúrny význam. Práve toto napomohlo nábytku tohto obdobia byť elegantným a prirodzeným zároveň použitím princípu „menej je viac“. Začala sa využívať a zdôraznovať štruktúra dreva, vedecké poznatky vtedajšej doby boli aplikované na čo najergonomickejšiu výšku a veľkosť. Učenci mali špeciálne potreby a preferencie – tu možno hľadať pôvod malých stolov, váz a iného netypického nábytku.

Nábytok bol viac-účelový. Taká posteľ nemala byť iba obyčajnou posteľou, posteľ mala privodiť príjemné sny. Ratanová posteľ mala byť okrem toho ľahko prenášateľná. Knižnice a príborníky boli používané na uloženie kníh, malieb, rôznych krabičiek a dekorácií.

Nábytok obdobia dynastie Qing bol pod vplyvom západného štýlu, ktorý s postupujúcou kolonizáciou Ázie prenikol aj do Číny. Nábytok bol obohatený o maľby, najčastejšie s čínskymi postavami, geometrickými štruktúrami, alebo dokonca prírodnými scenériami. Maľby často obsahovali zlatú farbu.

Umelecká hodnota historického čínskeho nábytku je dnes cenená a aj preto hodnota kvalitných individuálnych kusov postupne narastá.

Tags: 

. Články a blogy